احتمال تخلیه روستای چاه دراز استهبان

فرماندار شهرستان استهبان با اشاره به عریض شدن فروچاله و سرعت در شکاف های عمیق در جاده دسترسی به روستای چاه دراز این شهرستان از احتمال تخلیه ساکنان روستا خبر داد.

محمد مهدی شرفی افزود: فروچاله ای که در نزدیکی روستای چاه دراز در هشتم آبانماه به قطر ۲۰ و عمق حدود یکصد متر شده بود طی روزهای اخیر قطر آن حدود ۴۵ متر افزایش یافته و از طرفی شکاف های در سطح چند کیلومتر در جاده منتهی به این روستا ایجاد شده طوری که هیچ وسیله ای نقلیه ای به این روستا تردد نمی کند.

وی گفت : امروز هیاتی از موسسه ژئوفیزیک و وزارت راه و شهرسازی به منطقه اعزام شده بودند و از نزدیک در جریان این موضوع قرار گرفتند.
شرفی ادامه داد: با توجه به اینکه این هیات کارشناسی قرار است روز شنبه هفته آینده نظر کارشناسی خود را در خصوص خطر و یا بی خطری این شکاف های عمیق و طولانی در اطراف روستا بدهند ، براساس این نتایج در خصوص تخلیه و یا عدم تخلیه ساکنان این روستا تصمیم گیری خواهد شد.

همچنین مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور در این ارتباط به ایرنا گفت : امروز تیمی از کارشناسان زمین شناسی به همراه چند استاد دانشگاه شیراز و کارشناسان حوزه بحران استانداری فارس به منطقه اعزام شدند تا در خصوص وضعیت پیش آمده بررسی لازم را داشته باشند.

طهمورث یوسفی افزود: گرچه در دنیا فروچاله هایی پدید می آید ولی تاکنون فروچاله ای به این عمق و قطر ان هم در فاصله زمانی اندک تاکنون در هیچ جای دنیا گزارش نشده است .
وی گفت: در بررسی های اولیه که طی ماههای اخیر در این نقطه انجام شده حاکی از این است که ضخامت کم آبرفتی منطقه حدود ۴۰ متر است و این در حالیست که اینک آب از عمق ۲۴۰متری زمین در این نقطه برداشت می شود.

یوسفی افزود: برداشت آب از این عمق که حدود ۲۰۰متر ان در لایه آهکی زمین صورت می گیرد موجب گردیده که لایه های آبرفتی نیز شکننده شوند و لذا نشست زمین باعث ایجاد فروچاله به این عمق و عرض گردد.
وی گفت : علاوه بر خالی شدن سفره اب های زیرزمینی دیگر علت این شکافها و فروچاله ها قرار داشتن این منطقه بر روی گسل فعال است که حرکت این گسل ها بر سرعت این خرد شدگی می افزاید.

یوسفی تنها راهکار اولیه جلوگیری از ادامه این وضعیت که از لایه آبرفتی با ضخامت کمتری برخوردار است را ممنوع شدن برداشت آب از دشت های ایج و شش ده قربلاغ مشرف به این منطقه دانست چرا که در پهنه این دشت ها نیز ترک خوردگی و شکاف هایی هم دیده شده است .

براساس این گزارش فروچاله ایجاد شده در سه کیلومتری روستای چاه دراز و ۲۵ کیلومتری شهر استهبان قرار دارد.
شهرستان استهبان در مسافت ۱۶۰کیلومتری شرق شیراز قرار گرفته است.

منبع : با تشکر از ایرنا

Check Also

شهر خوبم ای استهبان من

‹‹استهبان من›› اندر این دنیای پرنقش و نگار هست شهری مملو از جنبش وکار آسمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =