چگونه دوچرخه سواری ما را خوشحال می کند؟

دوچرخه‌سواری یک ورزش ضد افسردگی است. ما همیشه این موضوع را می‌شنویم و در هنگام دوچرخه سواری و مسابقه تجربه‌اش می‌کنیم. تعداد بسیاری از ما که گرفتار لذت دوچرخه‌سواری شده‌ایم، می‌دانیم که سواری تا چه اندازه باعث خوشحالی ما می‌شود. اما چه چیزی باعث می‌شود که تا این حد عاشق دوچرخه‌سواری باشیم؟ چرا ما بی‌اراده به سمت آن کشیده می‌شویم؟ چرا دوچرخه‌سواری ما را طوری شاد می‌کند که احتمالاً تنیس، شنا و یا فوتبال نمی‌توانند؟ چرا دوچرخه سواری ورزش ضد افسردگی است؟
علم روان‌شناسی مثبت‌گرا به بررسی این موضوع می‌پردازد که چه چیزی بیش از همه باعث می‌شود زندگی ارزش زندگی کردن را داشته باشد. به‌نظر می‌رسد دوچرخه‌سواری چنان ویژگی‌های شادی‌آوری دارد که ورزش‌های اندک دیگری می‌توانند در این زمینه با آن برابری کنند. بسیاری از ورزش‌های دیگر تنها تعداد محدودی از این خصوصیات را دارند، درحالی‌که دوچرخه‌سواری می‌تواند در گروه ورزش‌های انگشت‌شماری قرار گیرد که دارای همه آن ویژگی‌ها هستند.

در ادامه به چندین دلیل شادی‌آفرینی و ضد افسردگی دوچرخه‌سواری بر اساس علم روان‌شناسی مثبت‌گرا اشاره می‌کنیم:

۱- سلامت جسمی
ثابت شده است که ورزش‌های هوازی یکی از بهترین راه‌های دستیابی به سلامت جسمی هستند. وقتی ما از نظر جسمی متناسب هستیم، بدنمان بهتر کار می‌کند. این یک اصل کاملاً پذیرفته شده است، بنابراین لزومی ندارد که در این مقاله به بررسی جزئیات بیشتری درباره آن بپردازیم.

 

۲- سلامت ذهنی
افراد سالم و متناسب به‌طور کلی شادتر از افراد بیمار و نامتناسب هستند. افسردگی، اضطراب و استرس در افرادی که از سلامت فیزیکی برخوردارند، پایین‌تر است. دوچرخه‌سواری سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشد.

 

۳- دوچرخه‌سواری یک ورزش اجتماعی است
من اگر یک موج‌سوار باشم، باید تنها به اقیانوس بروم و خودخواهانه و در آرامش، موج‌سواری کنم. گهگاه، ممکن است موج‌سواران دیگری را ببینم که از ساحل به سوی من می‌آیند و احتمالاً در دل آنها را نفرین می‌کنم که کاش نقطه دیگری را انتخاب کنند. اما دوچرخه‌سواری کاملاً متفاوت است. با اینکه سواری‌های تنها عالی هستند، ولی بهترین اوقات ما روی دوچرخه غالباً همان سواری‌های گروهی با دوستانمان است. به‌علاوه، دوچرخه‌سواری برای شبکه‌سازی اجتماعی واقعاً عالی است، درحالی‌که تعداد اندکی از ورزش‌های دیگر دارای چنین خصوصیتی هستند.

 

۴- همگانی بودن
دوچرخه‌سواری ورزشی است که تقریباً هر فردی می‌تواند آن را انجام دهد. این ورزش فوق‌العاده در دسترس است.

 

۵- لذت‌بخشی
لذت بردن کاری است که وقتی یک تجربه خوشایند را در ذهن بزرگ‌نمایی می‌کنیم، انجام می‌دهیم. لذت بردن یک تقویت‌کننده قدرتمند «حالِ خوب» است. دوچرخه‌سواری ورزشی است که فرصت بزرگی برای لذت بردن در اختیار ما قرار می‌دهد.
خواه تحسین خاموش یک نمای پانوراما (یک چشم‌انداز زیبا، منظره‌ای از بالای یک تپه محلی و یا یک پرتگاه) باشد یا نشاط پایین آمدن سریع از یک شیب و یا قهوه و گپ زدن‌های بعد از سواری که در آنها بهترین لحظات سواری گروهی با دوستان را احساس می‌کنیم. دلایل فراوانی برای لذت بردن در طول (و پس از) بیشتر سواری‌های ما وجود دارد.

۶- قدرشناسی
قدرشناسی و لذت بردن غالباً شانه به شانه یکدیگرند. به‌سختی می‌توان بدون داشتن حس قدرشناسی، لذت برد. قدرشناسی درعین‌حال باعث شادی ما می‌شود.
دوچرخه‌سواری آن لحظات خاموش ارزشمندی را در اختیارمان قرار می‌دهد که ما را از قدرشناسی و تواضع لبریز می‌کنند. چنین وضعیتی که می‌تواند در بالای یک قله مشهور روی دهد، به‌همان آسانی می‌تواند در یک خیابان ساکت حومه شهر و هنگام طلوع خورشید اتفاق بیفتد، زمانی که روز آغاز می‌شود و ما ترکیبی از احساسات قدرشناسی، سپاس‌گزاری و تواضع را تجربه می‌کنیم. گویی همه‌چیز در جهان درست است، حتی اگر اینطور نباشد. به‌خاطر آن لحظه، درحالی‌که روی دوچرخه هستیم، احساس شادی می‌کنیم.

 

۷- اهداف
ما قبلاً درباره انواع مختلف اهدافی که می‌توانیم در هنگام سواری دنبال کنیم، صحبت کرده‌ایم. به‌نظر می‌رسد درحالی‌که مشغول ورزش و تلاش برای پیشرفت و کسب مهارت هستیم، احساس بهتری درباره زندگی داریم. دنبال کردن اهدافمان ما را شاد می‌کند.

 

۸- بازیابی
بازسازی واقعی، ترمیم‌کننده است. این روند به ما کمک می‌کند تا خودمان را دوباره بسازیم. با اینکه دوچرخه می‌تواند ما را از پا دربیاورد، اما ترمیم‌کننده نیز هست. ما بهتر می‌خوابیم (که برای حال خوب، حیاتی است) و از سواری خود احساس جسمی و ذهنی بهتری داریم.

 

۹- موفقیت
بعضی از پژوهشگران اعتقاد دارند که موفقیت یکی از عوامل کلیدی در ایجاد حال خوب در ماست. دوچرخه‌سواری به‌سبب در دسترس بودن، یک منبع بی‌پایان از فرصت‌های موفقیت است. خواه یک رکورد شخصی باشد یا یک سواری در فواصل طولانی، یک تجربه اورست و یا دستیابی به یک هدف شخصی؛ دستاوردهای دوچرخه‌سواری ما همیشه شادی‌بخش هستند.

 

۱۰- جاری شدن
بعضی از مردم، جاری شدن را راز شادی توصیف می‌کنند. این حالت زمانی روی می‌دهد که ما آن‌قدر در چیزی درگیر می‌شویم که کاملاً گذر زمان را فراموش می‌کنیم. ما دیگر به هیچ چیز توجه نمی‌کنیم زیرا کاملاً در یک کار غرق شده‌ایم، کاری که چالش‌برانگیز و جذب‌کننده است. بعضی از درگیرکننده‌ترین تجربیات ما روی دوچرخه اتفاق می‌افتند.

 

۱۱- خوش‌بینی
افراد خوش‌بین معتقدند که اتفاقات خوبی رخ خواهد داد و آینده درخشان به‌نظر می‌رسد. انسان‌های خوش‌بین در مقایسه با افرادی که درباره آینده احساس هراس و نگرانی دارند، بسیار شادتر هستند. دوچرخه‌سواران هدف‌گرا، قدرشناس و درگیر در ورزش خود هستند، بنابراین همیشه بی‌صبرانه در انتظار سواری بعدی خود (غالباً به ضرر سایر اولویت‌ها) می‌باشند و این خوش‌بینی به آنها احساس خوبی می‌دهد.

 

۱۲- نقاط قوت
وقتی از نقاط قوت خود استفاده می‌کنیم، احساس خوبی داریم. نقاط قوت ما کارهایی هستند که به‌خوبی انجام می‌دهیم، در ما احساس اعتبار ایجاد می‌کنند و برایمان انرژی‌بخش هستند. وقتی عاشق دوچرخه‌سواری هستیم، معمولاً می‌توانیم نقاط قوت خودمان را شناسایی کنیم و کمتر چیزی می‌تواند احساسی بهتر از این داشته باشد که وقتی از نقاط قوت خود بهره‌ می‌گیریم.

۱۳- جست‌وجوی شور و هیجان و خطر
یکی از خصوصیات هیجان‌انگیز بسیاری از ورزش‌ها، فرصت‌هایی است که برای جست‌وجوی شور و هیجان فراهم می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که فعالیت فیزیکی روشی برای برآورده کردن نیاز ما به هیجان، سرزندگی و ماجراجویی است. خطر کردن و فرصت‌هایی برای هیجان می‌توانند بخشی از هر سواری باشند. حس پایین آمدن سریع از یک سراشیبی، فشار یک مسابقه سرعت گروهی و یا چالش یک جاده خاکی می‌تواند احساس خوشایندی را در ما ایجاد کند که تا چند روز ادامه داشته باشد.

 

منبع: virgool.io

Check Also

چگونه رابطه گرمی با همسرمان داشته باشیم

همه می دانند که رابطه زناشویی حیاتی ترین جزء همه ی ازدواج هاست. پس اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =