پاپیتال

پاپیتال(hedera helix)
گیاهی است رونده از خانواده آرلیاسه (Arliaceae) که زادگاهش اروپا، شمال آفریقا و جزایر قناریست.
ارتفاع آن در طبیعت به بیش از ۵ متر می رسد. گونه ای زیبا ست با رشد سریع که در مقابل نور و سایه مقاوم است. پاپیتال هم درهوای آزاد و هم به عنوان گیاه گلدانی استفاده می شود.
در جنگل ها به فراوان تنه درختان را می پوشاند و در فضای سبز و حیاط منازل به عنوان پوشاننده تنه برهنه درختان استفاده می شود . بعضی از انواع آن، برگ های سبز یا ابلق دارد و در گلدان های با کاشت گروهی به عنوان پوشاننده سطح خاک، مناسب است.

دما:
پاپیتال به درجه حرارت عادی نیاز دارد (درجه حرارت مناسب آن ۷ درجه در زمستان و حداکثر ۱۶ درجه سانتی گراد در تابستان است – در صورت بالا رفتن حرارت به غبار پاشی نیازمند است) .

نور:
پاپیتال به سایه و تاریکی احتیاج دارد و از آفتاب مستقیم بیزار است، نور مستقیم موجب سفیدی و کم رنگ شدن برگ ها می شود. البته واریته ابلق به نور بیشتری احتیاج دارد.
در زمستان برگ های این گیاه سبز روشن و براق است و در تابستان به رنگ سبز برنزی در می آید.

آبیاری:
درتابستان به دوبار و در زمستان به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد. بهتر است خاکش همیشه خیس و رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد داشته باشد.

تکثیر:
پاپیتال را می توانیم به آسانی در بهار تا اواخر تابستان با خواباندن شاخه تکثیر کنیم. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می شوند مقاوم تر هستند. قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا می کنیم و به روش کاشت مستقیم، قلمه آنها را در گلدانی حاوی کمپوست می کاریم. خاک را نسبتا مرطوب می کنیم و بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می شود سپس گلدان را درنور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا می دهیم. قلمه آن در آب هم ریشه می دهد. پاپیتال در هوای خنک هم رشد می کند اما سعی می کنیم در طول تکثیر، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.
بعد از کاشت می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از اردیبهشت تا مهرماه به پاپیتال کود داد.

منبع: صداوسیما

Check Also

فرزند چندم خانواده هستید؟

شاید این جمله را شنیده باشید که ترتیب به دنیا آمدن فرزندان در شخصیت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =