صفحه اصلی / انجیرستان / مرمت خانه تاریخی مقدس استهبان در ایستگاه پایانی

مرمت خانه تاریخی مقدس استهبان در ایستگاه پایانی

منصور عباسپور مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استهبان امروز یکشنبه در این باره گفت: این بنا با مساحت ۵۰۰ متر مربع در سبک معماری زندیه ساخته شده و متعلق به دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۵۶۷۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به استقبال گسترده بازدید کنندگان و همچنین نیاز این بنای تاریخی به بازسازی مجدد، با جذب اعتباراتی چند از اداره کل، مرمت این بنا از چندی قبل آغاز شده و تا به امروز از پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی برخوردار بوده است و پس از اتمام مراحل بازسازی مبدل به بازارچه دائمی صنایع دستی استهبان خواهد شد.
عباسپور ادامه داد: شهرستان استهبان علاوه بر ظرفیت یاد شده از پتانسیل تاریخی و گردشگری بسیار مناسبی در سطح استان فارس و حتی کشور برخوردار است که از جمله آن می توان به گنبد چهارطاقی ایج (ایوان سنگی ) مربوط به عصر ساسانیان، چهار طاقی ماهفرخان، قلعه دارالامان، خانه معزی استهبان و آثار طبیعی چون چشمه براق ایج، مرغک رونیز، آبشار استهبان و … اشاره داشت که همواره می تواند مورد بازدید هموطنان و گردشگران خارجی قرار گیرد.[۱]

خانه مقدس مربوط به اواخر دوره زند – دوره قاجار است و در محله اهر جنب ساختمان مخابرات واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۶۷۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی مقدس توسط حاج آقا علی معروف به آقای مطلق ابن حاج محمد علی ذوالقدر بیگ جهرمی برای فرزند خود حاج میرزا حسنعلی در حوالی سال های ۱۲۰۰ هجری قمری ساخته شده است.حاج محمد علی ذوالقدر بیگ جهرمی و پسر ارشدش حاج آقا علی از حکام استهبان در دوران زندیه بوده اند.[۲]

همچنین منصور عباس پورافزود: این بنا شامل دوبخش شمالی و شرقی می باشد. بخش شرقی شامل دو اطاق می باشد که بر روی زمین ساخته شده است .
وی ادامه داد: یک اطاق کوچک در سمت راست و یک سه دری بزرگتر در سمت چپ ساخته شده است. اطاق کوچکتر به ابعاد ۳۳۰*۳۷۰ سانتی متر دارای ۲ ورودی می باشد. ضلع سمت راست شامل سه طاقچه و ضلع روبروی آن نیز دارای ۲ طاقچه و در بین آنها در ورودی به اطاق سه دری بزرگتر می باشد. سقف اصلی با تیرهای چوبی ساخته و بوسیله تخته چوب های صاف و بدون نقش و نگار پوشانده شده است.
عباس پور تصریح کرد: سه دری بزرگتر در ابعاد ۳۲۰*۶۸۵ سانتی متر شامل سه در ورودی و ضلع روبرو شامل دو طاقچه قرینه در طرفین و یک طاقچه کم عمق تر که زیر آن اجاق قرار دارد و اضلاع طرفین نیز بطور قرینه شامل دو طاقچه و یک در می باشد .

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استهبان اظهار داشت: سقف این اطاق نیز مانند اطاق کوچکتر بوسیله تخته چوب های صاف پوشانده شده است. این بخش از بنا بر روی زیر زمینی واقع و حدود ۱۸۰ سانتی متر از سطح زمین بالاتر است و به وسیله ۶ پله ۳۰ سانتی متری کف حیاط راه دارد. در جلو این دو اطاق ایوانی به عرض ۲۱۵ سانتی متر قرار دارد .

وی بیان کرد: ضلع شمالی بنا که قدیمی تر از ضلع شرقی است دارای یک تالار با سقف مرتفع در وسط و اطاقهایی در دو طرف آن در دو طبقه می باشد . طبقه اول شامل یک راهرو پله دار در سمت راست و راهرو ورودی در سمت چپ بوده که هر دو مستقیما به تالار اصلی راه دارند و نیز دو اطاقک در دو طرف می باشد.

عباس پور ادامه داد: طبقه دوم بنا نیز که بصورت قرینه در دو طرف تالار ساخته شده اند بوسیله یک ردیف پله مارپیچ به طبقه اول مربوط می شوند اطاق اول که فضای محدودتری را اشغال نموده دارای ۲ طاقچه و سه در می باشد که به اطاق مجاور که بزرگتر و دارای ۵ طاقچه است راه دارد. چهار اطاق بالا دارای ارسی می باشد.[۳]

خانه مقدس استهبان 2

خانه مقدس استهبان 3

خانه مقدس استهبان 4

منابع :

۱ – ایرنا

۲ – ویکی پدیا

۳ – سراج استهبان

این مطلب را نیز بخوانید

پیرمراد امامزاده ای با گنبد خاص

یکی از بناهای تاریخی مذهبی شهرستان استهبان امامزاده پیرمراد است.این بنا که در غرب استهبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =