روش درست استفاده از نخ دندان

نخ دندان، وسیله‌ای ساده و ارزان قیمت،‌ جزء جدا نشدنی بهداشت دهان و دندان است و استفاده از آن اهمیتی کاملا مشابه با استفاده از مسواک دارد. به عبارتی، نخ دندان مسواکی است که برای قسمت‌های بین دندانی(نواحی که مسواک به آن نمی‌رسد) باید از آن استفاده شود.

بسیاری از افراد از نخ دندان تنها در هنگام ضرورت یعنی وقتی خرده‌های غذایی در بین دندان‌هایشان گیر کرده، استفاده می‌کنند. غافل از آنکه عدم استفاده مرتب از نخ دندان باعث می‌شود ناحیه بین دندان‌ها پوسیده شود و این پوسیدگی‌ها از آنجا که از بین دندان‌ها آغاز می‌شود تا مدت‌های طولانی برروی دندان‌ها دیده نمی‌شود و هنگامی حفره پوسیدگی بین دندانی در دندان‌ها دیده می‌شود که پوسیدگی پیشرفت زیادی کرده است. از طرفی عدم استفاده از نخ دندان باعث ایجاد التهاب‌های شدید و بیماری‌ حاد لثه و همینطور بوی بد دهان خواهد شد.

از چه نوع نخ دندانی استفاده کنیم؟
انواع گوناگونی از نخ دندان وجود دارد. نکته مهم آن است که برای تمیز کردن ناحیه بین دندان‌ها باید از نخ‌های مخصوص که برای این کار طراحی شده‌اند، استفاده کنیم. استفاده از نخ‌های متفرقه مثل نخ‌های قرقره یا نخ های پلاستکی و … برای سلامت لثه بسیار خطرناک‌اند. از بین نخ‌های گوناگون دندان می‌توان علاوه بر نخ‌های معمولی به نخ‌های موم دار،‌ نخ‌های طعم دار، نخ‌های فلوراید‌دار،‌ سوپرفلاس‌ها،‌ نوارهای دندانی و نخ دندان‌های دسته‌‌دار اشاره کرد. نخ‌های موم‌‌دار برای افرادی که دندان‌های بسیار فشرده دارند و نخ‌های معمولی به سختی به ناحیه بین دندانی‌شان وارد می‌شود، کاربرد دارد.

نخ‌های طعم‌دار به دهان احساس تازگی می‌بخشند و نخ‌های فلوراید‌دار برای پیشگیری از پوسیدگی‌های بین دندانی موثرند. سوپرفلاس‌ها نخ دندان‌هایی هستند که برای تمیز کردن زیر‌بریج‌های دندانی و یا نواحی بین دندانی در دندان‌هایی که ارتودنسی ثابت می‌شوند،‌ استفاده می‌شود. این نخ‌ها دارای یک سر سفت است که می‌توان آن را به ناحیه زیر بریج و روکش یا براکت‌های ارتودنسی وارد کرد و با قسمت اسفنجی وسط نخ،‌ ناحیه مورد نظر را تمیز کرد. نوارهای دندانی نیز برای کسانی پیشنهاد می‌شود که فاصله‌های بین دندانی بزرگتر از معمول دارند. این نوع نوارها ضخیم‌تر از نخ‌های معمولی هستند.

نوعی از مسواک‌های کوچک به‌نام مسواک‌های بین دندانی نیز وجود دارد که برای تمیز کردن فواصل بزرگ بین دندان‌ها از آن استفاده می‌شود. گونه‌ای از نخ‌ دندان‌ها نیز وجود دارند که به کمک دسته‌ای نگهداشته می‌شوند. این نخ دندان‌ها برای کسانی که قادر نیستند به خوبی از نخ دندان‌های معمول استفاده کنند (مثل کودکان و یا افرادی که بیماری‌های مفصلی و ناتوانی‌های جسمی دارند) پیشنهاد می‌شود. در بین این مجموعه متنوع از نخ‌های دندانی، این شما هستید که با توجه به شرایط شخصی‌تان، یکی از آنها را انتخاب خواهید کرد. شاید لازم باشد که از دندانپزشک یا بهداشت‌‌کارتان نیز در این مورد کمک بگیرید.

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟
پس از آنکه نخ دندان مناسب خود را انتخاب کردید باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید، استفاده از نخ دندان چند روز اول ممکن است مشکل به نظر بیاید اما پس از یک دوره کوتاه،‌ آن‌را به خوبی فرا خواهید گرفت و به آن عادت می‌کنید. نخ دندان کشیدن یک عادت بهداشتی ضروری است و مسواک زدن بدون استفاده از نخ دندان مثل آن است که حمام بروید و یک سوم بدن خود را نشوئید. اگر تاکنون نخ دندان نمی‌کشیده‌اید و قرار است به تازگی آن را آغاز کنید ممکن است چند روز اول از لثه‌تان هنگام نخ کشیدن خونریزی داشته باشید. اگر روش نخ کشیدنتان صحیح باشد، این امر کاملا طبیعی است و به زودی لثه‌های شما دیگر خونریزی نخواهد داشت. پس استفاده از نخ را قطع نکنید. برای کودکان تا زمانی که دندان‌های شیری دارند (اگر این دندان‌ها از هم فاصله دارند) لازم نیست نخ دندان کشیده شود اما برای نظافت دندان‌های شیری بهم چسبیده و نیز دندان‌های دائمی آنها حتما استفاده از نخ دندان در کنار مسواک لازم است.

استفاده از نخ دندان
۱- حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از نخ را جدا کرده، دو سر آن‌را برروی انگشت‌های وسطی دو دست خود بپیچید. تا نخ کاملا بر روی این انگشتان محکم شوند.

۲- به کمک انگشت‌های شست و سبابه خود نخ دندان را با کنترل،‌ بین دندان‌های خود بلغزانید. نخ باید به کمک یک حرکت اره‌ای و به آرامی وارد ناحیه بین دندانی شود تا لثه این ناحیه را آزرده نکند.

۳- نخ وارد شده به ناحیه بین دندانی باید دو سطح را تمیز کند. یکی دیواره جلویی دندان عقبی و دیگری دیواره عقبی دندان جلویی. با نخ وارد شده به سطح بین دندانی دندان را بغل کرده و به کمک حرکت‌های رفت و بر گشتی >C< شکل این دو سطح را تمیز کنید. نخ باید آنقدر به دندان‌ها کشیده شود تا شما از برخورد نخ و دندان صدای تماس دو سطح صیقلی و تمیز را بشنوید. برای‌کشیدن نخ از نظم خاصی پیروی کنید یعنی از یک سمت دهان شروع کرده و تمام دندان‌ها را به ترتیب تمیز کنید تا دندانی فراموش نشود. اگر نخ دندان صحیح به کار رود استفاده روزی یک بار از نخ دندان کاملا کافی خواهد بود.

Dental floss

منبع : http://www.pezeshkan.org

Check Also

ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب در فصل سرما

سیدپیمان پورموسوی، متخصص پوست و مو در این گفتگو گفت:‌ استفاده از کرم‌های ضدآفتاب برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + شش =