صفحه اصلی / انجیرستان / نخستین جشنواره مردمی انار در شهرستان استهبان برگزار می‌شود

نخستین جشنواره مردمی انار در شهرستان استهبان برگزار می‌شود

فرماندار استهبان با اشاره به برگزاری جشنواره مردمی انار در این شهرستان گفت: ایج یکی از قطب‌های تولید انار در استان فارس است.

 محمدمهدی شرفی اظهار داشت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته این جشنواره اواسط مهرماه امسال با هدف معرفی ظرفیت‌های شهر ایج استهبان در تولید و برداشت انار و بخش گردشگری برگزار می‌شود.

شرفی خاطرنشان کرد: جلسه‌های مقدماتی این جشنواره نیز با حضور محمدسقایی نماینده مردم استهبان و نی‌ریز در مجلس شورای اسلامی، بخشدار مرکزی، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان و مسئولان متولی برگزار شده و پیش‌بینی لازم برای محل برگزاری و دعوت از مقامات استانی و کشوری انجام شده است.

وی با تاکید بر برگزاری این جشنواره و لزوم معرفی توانمندی‌های گردشگری و کشاورزی منطقه ایج تصریح کرد: شهر ایج یکی از مناطق زیبای گردشگری شهرستان استهبان با تولید انواع محصولات کشاورزی به‌ویژه انار است که برخی از ارقام معروف آن به کشورهای مختلف نیز صادر می‌شود.

فرماندار استهبان با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود هزار هکتار از باغ‌های شهر ایج استهبان زیرکشت انار است افزود: علاوه بر شهر ایج باغ‌های انار در سطح در دهستان خیر و رونیز نیز توسعه یافته است.

شرفی با اشاره به اینکه مرغوب‌ترین انارها در شهر ایج استهبان از ارقام “رباب” و “فارغ” است بیان کرد: متوسط برداشت انار ایج در هر هکتار ۱۵ تن است که محصول ۸۰ درصد باغ‌ها ارگانیک است و آبیاری نیز در آن به صورت قطره‌ای انجام می‌شود.

شهر ایج پایتخت حکومت محلی شبانکاره بوده‌است به طوری‌که هم اکنون قلعه دارالامان در آن مشهور است و بقایایی این قلعه تاریخی شامل آب انبارهای مشهور به چهل برکه، دیوارهای سنگی و حوض‌های آب در قسمت شمال این شهر قابل مشاهده‌است.

از مناطق بکر و دیدنی این شهر چشمه بندره در بخش شمالی منطقه است. کیفیت آب این چشمه بسیار بالا بوده و از دمای مناسبی برخوردار است. از آب این چشمه مجموعه باغ‌ها با محصولات انار، بادام و انواع مرکبات به‌وجود آمده‌ به‌طوری که مسافران و توریست‌ها هنگام ورود به این شهر با منظره فرح انگیز و زیبایی روبرو می‌شوند.

منبع : http://www.tasnimnews.com/Home/Single/856286

این مطلب را نیز بخوانید

پیرمراد امامزاده ای با گنبد خاص

یکی از بناهای تاریخی مذهبی شهرستان استهبان امامزاده پیرمراد است.این بنا که در غرب استهبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =