استندآپ کمدی چیست ؟

معرفی استندآپ کمدی

استندآپ کمدی سبکی از کمدی ست که در آن کمدین در برابر بینندگانش می‌ایستد و مستقیم با آنها صحبت می‌کند. استند آپ کمدی مثل یک تئاتر با اجرای یک نفره است با این تفاوت که آن یک نفر معمولا نقشی بازی نمی‌کند و هدف از سخنان در درجه اول خنده بینندگان است.

روش های استندآپ کمدین‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. از روش بمباران جوک‌های کوتاه پشت سر هم مثل کارهای جیمی کار تا داستان‌های طولانی لنی بروس یا سبک روایت گفت‌وگویی ادی ایزارد. برخی از کمدین‌ها از موسیقی، ابزار تئاتر یا حتی شعبده هم استفاده می‌کنند.

استند آپ معمولا در کلوب‌های کمدی، بارها، کلوپ های شبانه، کالج‌ها و تئاترها اجرا می‌شود و از طریق اینترنت یا تلویزیون یا دی وی دی پخش می‌شود.

این ژانر هنری به دلیل ارتباط مستقیم با تماشاگر معمولا کمتر تحت تاثیر سانسور رسانه‌ای قرار می‌گیرد و به این ترتیب آرام آرام تبدیل به یک ژانر منتقد و حتی اعتراضی شد و سبک‌های مثل استندآپ کمدی سیاه هم که با خنده و طنز سعی در نشان‌دادن مشکلات جامعه داشت ظهور کرد و اتفاقا بسیار هم موفق بود .

از آنجا که به شکل خنده‌داری خندیدن به فلاکت‌ها و نقطه ضعف‌ها و بدبختی بسیار راحت‌تر است و کمدین‌های سیاه کارهای‌شان معمولا طنز بیشتری دارد.

بسیاری از مسائل ناگفته یا ممنوع در اجراهای استند آپ به راحتی بیان می‌شود. البته هزینه‌هایی هم برای کمدین‌ها داشته است. زندان‌رفتن لنی بروس به خاطر استفاده از زبان شنیع و دستگیر شدن جرج کارلین به خاطر جوک معروف «هفت کلمه که نمی‌توانیم در تلویزیون بگوییم» از نمونه‌های مشهور آن است.امروزه نیز جنجال هایی به خاطر بعضی استند آپ ها پیش می آید . نمونه ی آن جنجال های پیرامون استند آپ داتیل تاش به خاطر جک گفتن درباره ی تجاوز یا مورد جدید لوییز سی کی به خاطر جک ” می دانم . . .  اما شاید ” است.

با وجود تمام این مسایل استند آپ کمدی شاید امروزه یکی از آزادترین ژانرهای هنری باشد و همین باعث می شود که بسیاری از کمدین ها نیمی از جک ها را به سیاست اختصاص دهند مثل رابین ویلیامز، یا کلن کمدی آنها سیاسی باشد مثل بیل هیکس و لوییز  بلک  و حتی در مواردی نادر مثل جرج کارلین ( فیلسوف استند آپ ها) کاملا وارد مسائل و تابو های فلسفی شود، یا ادی ایزارد با سبک منحصر به فرد فوق العاده اش تماما در تاریخ و اسطوره! جک می سازد. البته همچنان کمدین های تهی مغزی مثل جیم نورتن هم هستند که صرفا از مسایل جنسی جک می سازند اما کمدی کمدی ست و خندیدن به خودی خود پدیده ی جالبیست.

منبع : www.parvazia.ir

Check Also

ضرب المثل های خر!

از اسب فرود آمد و بر خر نشست. از خر می‌پرسند چهارشنبه کی است. از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + پنج =